poniedziałek, 9 maja 2011

LIST OTWARTY - zadanie z kwietnia

Wykonywane w kwietniu 2011 r. zadanie dotyczyło sygnalizowania w środowisku lokalnym problemu zanieczyszczenia wody pitnej i konieczności oszczędzania jej zasobów. Pierwszym etapem było napisanie listów otwartych skierowanych do rodziców, uczniów naszej szkoły, uczniów okolicznych szkół podstawowych oraz mieszkańców Sosnowca. 
Zadanie to wykonali gimnazjaliści z klasy 3C: Magdalena Wydrych, Michał Kmera, Oskar Flak oraz z klasy 1 C: Aleksandra Żak i Michał Woźniczka. 
W drugim etapie zadania uczniowie klasy 2C gimnazjum zajęli się dystrybucją listów, zanosząc je do swoich rodziców, rozdając przed Szkołami Podstawowymi nr 27 i  nr 19, jak też rozwieszając listy przed Filią nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej na ul. Grota-Roweckiego oraz w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego na ul. Żytniej. Łącznie rozdano 100 listów, co jest potwierdzone fotografiami i podpisami uczniów zobowiązujących się rozdać listy. Całość nadzorowały nauczycielki języka polskiego Liliana Laskowska – Bendig oraz Elżbieta Radecka.






Drodzy rodzice uczniów naszej szkoły!
           W tym liście chcielibyśmy poruszyć temat bardzo ważny dla naszej dalszej egzystencji na tej – jak dotąd jedynej – kochanej planecie. Tematem tym jest oszczędzanie wody! Wszyscy wiemy, jak istotna to kwestia i w jakim stopniu dotyczy nas wszystkich, ale zdarza nam się o niej zapomnieć.
Jak wszyscy wiemy, większą część naszej planety pokrywa woda, lecz tylko mały jej procent to woda słodka, której możemy używać do uprawy roślin i celów spożywczych. Sposobów jej oszczędzania jest naprawdę sporo i na pewno każdy z Państwa potrafi przypomnieć sobie kilka właśnie teraz, czytając ten list.

Woda słodka w naszym rejonie geograficznym to rzecz naturalna i nie potrzebujemy się zbytnio wysilać, by ją zdobyć. Wyobraźmy sobie jednak, że nasze całe miasto znalazło się nagle na pustyni i ma do dyspozycji jedną małą studnię wody… Wszyscy potrzebujemy pić wodę, więc otrzymanie jej z jednej studni byłoby prawie niemożliwe. Teraz wyobraźmy sobie, że gdzieś się spóźniliśmy i w upalne popołudnie biegniemy, by być jak najszybciej. Po dotarciu na miejsce nie będziemy mogli ochłodzić się i zaspokoić pragnienia wodą, bo jej po prostu nie będzie…
Zastanówmy się, czy na pewno chcielibyśmy tak żyć, czy może jednak potrafimy włożyć trochę wysiłku w oszczędzanie wody każdego dnia, np. myjąc zęby przy zakręconym kranie, biorąc szybki prysznic w miejsce kąpieli w wannie czy montując perlator wody.

Z wyrazami szacunku
Uczniowie Gimnazjum nr 18






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz